Zaklęte rewiry

Opublikowano Brak komentarzy do Zaklęte rewiry

„Zaklęte rewiry” wg powieści Henryka Worcella
Premiera 11 września 2011 r.

 

 

Hela- Agata Piotrowska – Mastalerz

Fornalski- Mariusz Drężek

Synaj – Bartosz Adamczyk

Albin- Maciej Skuratowicz

Ugor- Jerzy Połoński

Gość- Andrzej Makowiecki

Romek- Mateusz Banasiuk

Fritz- Marek Kossakowski

Henek- Mateusz Znaniecki

Adaś- Sebastian Cybulski

 

„Zaklęte rewiry” to opowieść o wiejskim chłopaku, który rozpoczyna pracę jako pomywacz w wielkim hotelu „Pacyfik” i tam wspina się po kolejnych stopniach kelnerskiej kariery. Restauracja hotelowa jest przedstawiona jako zamknięty świat, w którym trwa nieustanna, milcząca, brutalna, a czasem bezwzględna walka o pozycję. Zarówno pracownicy, jak i klienci rekompensują swoje kompleksy przemocą, poniżają tych, którzy są od nich niżej w hierarchii. Nietrudno ten restauracyjny mikroświat przenieść na poziom współczesnego kapitalizmu, w którym także funkcjonuje odwieczna hierarchia, gdzie prawie każdy ma kogoś „nad sobą” i prawie każdy ma kogoś „pod sobą”.

Spektakl „Zaklęte rewiry” opiera się na realistycznej fabule i dynamicznych, błyskotliwych dialogach. Przede wszystkim jednak tekst Worcella, nigdy dotąd nie wystawiany na scenie, stwarza niezwykłe możliwości nowoczesnej inscenizacji, mieszczącej w sobie nowatorską formę na pograniczu teatru i performance’u. Widzowie zostają umieszczeni w samym centrum akcji – przy stolikach na środku przestrzeni scenicznej, a spektakl odbywa się wokół nich.

Widzowie w „Zaklętych rewirach” stają się nie tylko obserwatorami, czy wręcz podglądaczami, nie tylko sędziami, ale wręcz inspiratorami konfliktu. – mówi reżyser spektaklu Adam Sajnuk.  Zmuszam w ten sposób odbiorców do refleksji i oceny, daleko wykraczającej poza ramy zwykłego odbierania treści i emocji w teatrze.

Reżyseria i scenariusz: Adam Sajnuk
Muzyka: Igor Spolski, Michał Lamża
Scenografia: Sylwia Kochaniec
Kostiumy: Katarzyna Adamczyk
Muzyka na żywo: Igor Spolski, Michał Lamża
Reżyseria świateł: Karol Rothkaehl

plakat teatralny Zaklęte rewiry

Spektakl dofinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawa i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(materiał nadesłany)

fotografie teatralne: Kasia Chmura-Cegielkowska

Dodaj komentarz