Adonis ma gościa

SPEKTAKL „ADONIS MA GOŚCIA” NA NOVEJ SCENIE TM ROMA

Fred Apke
ADONIS MA GOŚCIA
Przekład: Marta Klubowicz

Reżyseria i teksty piosenek: Jakub Szydłowski
Opieka artystyczna: Wojciech Kępczyński
Muzyka: Jakub Lubowicz

Scenografia : Grzegorz Policiński
Kostiumy i charakteryzacja: Dorota Sabak
Choreografia: Anna Sąsiadek

Występują:

PAWEŁ STRYMIŃSKI – Adonis
JAKUB SZYDŁOWSKI – Węgiel

Głosy: Krystyna Czubówna i Tomasz Steciuk


fotografia:Aleksandra Ołdak

Zespół muzyczny:

Jakub Lubowicz – lider, fortepian
Artur Gierczak – gitary
Marcin Murawski – kontrabas
Fryderyk Młynarski – perkusja

Realizatorzy:

Monika Gołębiewska – kierownik produkcji
Mirosław Bestecki – realizacja dźwięku
Damian Białorudzki – realizacja światła
Monika Bestecka, Monika Gołębiewska – inspicjentki

W spektaklu wykonywane są piosenki do słów Jakuba Szydłowskiego z muzyką Jakuba Lubowicza.

Nova Scena Teatru Muzycznego ROMA zaprasza na kolejną premierę, która – nie bez powodu – odbędzie się 1 czerwca. Przedstawienie „Adonis ma gościa” adresowane jest głównie do młodych widzów, ale jego scenariusz został napisany w taki sposób, aby rozbawić także dorosłą publiczność.

Akcja spektaklu rozgrywa się w… klatce dla ptaków. Zamieszkuje ją pewna zadufana w sobie papuga, która nie tylko nic nie wie o otaczającym świecie, ale też zupełnie się nim nie interesuje. Sytuacja ulega zmianie, kiedy do jej spokojnego królestwa trafia niespodziewany gość – ptak, który o prawdziwym życiu wie wszystko…

Ich spotkanie to zderzenie dwóch różnych charakterów i wizji świata, dlatego jest tak zabawne, ale i pouczające. Jak wytłumaczyć papudze, czym jest wolność? Ona nawet nie wie, że żyje w niewoli. Jak przekonać ją do ucieczki, skoro twierdzi, że jest jej dobrze? Jak się nie kłócić, nie wściekać, nie dąsać? I czy można się zaprzyjaźnić, gdy tak wiele nas różni?

Przedstawienie na Novej Scenie obfitować będzie w niespodzianki inscenizacyjne i zaangażuje publiczność do wspólnego śpiewania. Bo co dwa ptaki, to nie jeden!

Aktor i reżyser, Jakub Szydłowski, tak mówi o przygotowywanym spektaklu:

Adonis jest papugą. Prowadzi poukładany, niczym nie zmącony, iście królewski żywot. Kiedy w jego „pałacu” pojawia się nieproszony gość, cały świat jaki znał wywraca się do góry nogami. Przekonaj się, co się stanie, gdy w jednej klatce zostaną zamknięte dwa całkowicie odmienne charaktery. Czy strach przed „nowym”, liczne uprzedzenia i odmienne pochodzenie, pozwolą na narodziny prawdziwej przyjaźni? Gdzie się kończy, a gdzie zaczyna wolność? A może najgrubsze kraty znajdują się w naszych umysłach? Na te i na inne pytania odpowiada przezabawna komedia muzyczna w rytmach:  swingu, jazzu, samby, funku, reggae i nie tylko…

Autor sztuki, Fred Apke, zdradził nam niektóre okoliczności jej powstania:

Kiedy w lipcu 2009 jechałem pociągiem z Berlina do Warszawy, by z moją ukochaną udać
się na upragniony urlop nad rzekę Bug, snułem rozmyślania nad dobrymi i złymi stronami bycia obcym w innym kraju. A zabrawszy się za pochłanianie książki o mistyce islamu natknąłem się na sentencję słynnego mędrca: „Nigdy nie zamykaj papugi w jednej klatce z wroną!”. Zawsze byłem przekorny i natychmiast odezwał się mój wewnętrzny głos: Można by jednak spróbować! […] Więc to oni – papuga i wrona. Jak opuszczone gniazdo zwabiła ich tutaj moja pusta głowa. Natychmiast to pojąłem i zdecydowałem, że absolutnie nie będę się do nich wtrącać. Będę tylko siedział, patrzył i zapisywał. Jak powiedziałem – tak zrobiłem.

Przez dwa tygodnie wytrwale broniłem wstępu do mojej pustej głowy wszelkim myślom, które wścibskie stroszyły swoje piórka i zagrażały wypłoszeniem moich przyjaciół. Pod koniec urlopu moja ukochana była opalona i trochę zła, ja blady jak zawsze (cieszyliśmy się jedynie wspólnymi wieczorami), ale w najlepszym humorze – bo przecież poznałem dwóch fajnych kolesiów, którzy do dziś przylatują mnie odwiedzić i przypominają, że w życiu chodzi przede wszystkim o to, aby odkryć własną tożsamość i chronić jej wolności, nie naruszając wolności drugiej osoby.

fotografia:Aleksandra Ołdak

fotografia:Aleksandra Ołdak

Pamiętajmy: być innym to znaczy… mieć inne zalety!

Kontakt dla prasy:

Aleksandra Klaudzińska
Kierownik Działu Public Relations
Teatr Muzyczny Roma

więcej na stronie : http://www.novascena.net/adonis ma gościa – spektakl teatralny Nova Scena

(materiał nadesłany: Teatr Muzyczny Roma)

Zostaw Wiadomość