Don Kiszot

Opublikowano Brak komentarzy do Don Kiszot

Don Kiszot
Miejsce: Mała Scena
Premiera: 2010-06-05

reżyseria: Maciej Podstawny
scenariusz z wykorzystaniem fragmentów powieści Miguela de Cervantesa Przemyślny szlachcic Don Kichot z Manchy: Aleksandra Krzaklewska, Mateusz Pakuła, Maciej Podstawny
dramaturgia: Aleksandra Krzaklewska
scenografia: Barbara Hanicka
wideo i reżyseria światła: Tomasz Ziółkowski
produkcja: Sławomir Adamko

występują:
Adam Ferency – Don Kiszot
Mariusz Benoit – Filip II
Dobromir Dymecki (gościnnie) – Sancho
Klara Bielawka – Dulcynea
Anna Kłos-Kleszczewska (gościnnie) – Dulcynea
Małgorzata Niemirska – Babcia Lol
Krzysztof Ogłoza – Reżyser spektaklu o Don Kichocie
Sławomir Grzymkowski – Jego Fagas

„Don Kiszot to bezdomny z wyboru – sam wykluczył się ze społeczeństwa. Jego marzenie o rzeczywistości przybrało postać choroby i to właśnie ten patologiczny stan stał się sposobem na oglądanie świata. Jak wirus Don Kiszot pojawia się w życiu innych ludzi, z ich własnymi obsesjami, by zarazić ich wielkimi i małymi pytaniami o człowieka. Na te pytania twórcy chcą znaleźć odpowiedź analizując kłamstwo, w jakim każdy z nas z łatwością może się zatracić. Pokazują, jak bardzo zapośredniczona jest nasza rzeczywistość i jak łatwo zagubić się we własnych projekcjach. Przedstawienie Macieja Podstawnego to wielopiętrowy eksperyment, któremu rytm nadają echa, odbicia i wariacje zdarzeń. Integralną częścią spektaklu są aktorskie prowokacje – rejestrowane kamerą performanse, które odbywają się tu i teraz, w okolicach Pałacu Kultury i Nauki wiosną 2010 roku.” – fragment źródło – oficjalna strona Teatru Dramatycznego

Fragmenty recenzje:
Agata Michalak, „Dziennik Gazeta Prawna”
Don Kiszot w warszawskim Teatrze Dramatycznym to mądra opowieść o idealiście, w którym nie ma zgody na świat. To też szkic o tym, że dziś nie ma już miejsca na opowiadanie o uczuciach i ideałach.

Joanna Derkaczew, „Gazeta Wyborcza”
Jest tyle sposobów, by zwariować. Warszawski Teatr Dramatyczny, kończąc sezon, może poszczycić się skatalogowaniem większości objawów i powodów szaleństwa.
Po scenach Dramatycznego przemykają wariaci zakochani, wyjący z pożądania (Fragmenty dyskursu miłosnego, reż. Radosław Rychcik) i wariaci zaprzysięgli w mistycznej ascezie (Persona. Ciało Simone, reż. Krystian Lupa). Histeryczki z epickim polotem (Madame Bovary, Rychcik) i gwiazdy, dla których histeria jest ostatnią próbą ucieczki przed zastygnięciem w „ikonę pop-kultury” (Persona. Marilyn, Lupa).

Don Kiszot / Don Kichot Linki
Don Kichot (powieść)
Don Kichot – grafika, wyobrażenia, ilustracje, obrazy

Dodaj komentarz