Berek czyli upiór w moherze

Opublikowano

BEREK CZYLI UPIÓR W MOHERZE

Na podstawie powieści Marcina Szczygielskiego
Reżyseria: Andrzej Rozhin
Scenografia i kostiumy: Wojciech Stefaniak

Obsada:
Anna – Ewa Kasprzyk
Paweł- Paweł Małaszyński
Małgorzata- Ilona Chojnowska/ Katarzyna Glinka / Marta Żmuda Trzebiatowska
Wojtek – Marcin Kwaśny/ Maksymilian Rogacki (gościnnie)/Sebastian Cybulski (gościnnie)

Czas trwania: ok. 2 godz.

Spektakl od 16 roku życia.

SKRÓT: Typowy polski blok, typowe niewielkie mieszkania. W jednym z nich mieszka Anna – typowy moherowy beret. W drugim Paweł – typowy gej. Ona jest już na emeryturze. Jej życie koncentruje się wokół telewizji, traktowanej nieco powierzchownie religii oraz córki Małgosi, która wyprowadziła się z domu i praktycznie zerwała kontakty z matką. On rozpaczliwie szuka miłości. Akceptuje swoją orientację seksualną, nie potrafi jednak odnaleźć swojej drugiej połowy i nawiązać żadnej trwałej relacji emocjonalnej.

BEREK CZYLI UPIÓR W MOHERZE

Typowy polski blok. Typowe malutkie mieszkania. W jednym z nich – typowy „moherowy beret”. W drugim – typowy gej. Ona jest już na emeryturze. Jej życie koncentruje się wokół telewizji, toruńskiego radia, religii oczywiście, i córki, która wyprowadziła się z domu i praktycznie zerwała kontakty z matką.

On rozpaczliwie szuka miłości. Akceptuje swoją orientację, ale nie potrafi odnaleźć swojej drugiej połowy i nawiązać żadnej trwałej relacji emocjonalnej. Jego gorączkowe poszukiwania „Księcia z Bajki” sprowadzają się do serii przygodnych kontaktów seksualnych.

Oboje są samotni i nieszczęśliwi. Oboje się nienawidzą. I to jak się nienawidzą! Anna obwinia Pawła za całe zło i zepsucie, on widzi w niej uosobienie hipokryzji i religijnego fanatyzmu. Oboje zatruwają sobie nawzajem życie ze wszystkich sił, prześcigając się w wymyślaniu coraz bardziej dokuczliwych złośliwości. Nakręcająca się spirala nienawiści musi doprowadzić wreszcie do nieoczekiwanego zwrotu akcji, który z pewnością Państwa zaskoczy.

Anna – Ewa Kasprzyk

Emerytowana bufetowa, która mieszka obok Pawła. Całe zawodowe życie spędziła w jednej firmie. Świat Anny jest ograniczony do córki Małgosi, ścian mieszkania, sklepu spożywczego i drogi do kościoła. Jedyny kontakt z rzeczywistością nawiązuje za pomocą telewizji.

Anna nienawidzi Pawła. Nienawidzi wszystkiego, co nie pasuje do jej malutkiego światka, do ciasnej skali zasad i norm. Homoseksualistów – o których nic tak naprawdę nie wie, poza tym, na czym polegają ich seksualne praktyki – obwinia za całe zło świata, na równi z nazistami, lewicowcami i Żydami. W pustym, jałowym i monotonnym życiu Anny Paweł staje się jedną z dwóch najważniejszych spraw – obserwuje go, podgląda, wymyśla coraz nowe sposoby prześladowań. Pielęgnuje w sobie nienawiść do niego, karmi ją i hoduje. Ale owoc, który wyda ta uprawa niekoniecznie będzie jej w smak…

Paweł – Paweł Małaszyński

Urodził się w Warszawie, tu mieszka i pracuje. Skończył właśnie 30 lat i jest copywrighterem w niedużej agencji reklamowej. Jego największą pasją jest science fiction – uwielbia trylogię X-Men, książki Bohdana Peteckiego i seriale sf: Sliders, Rodzina Robinsonów, Twilight Zone i Outer Limits.

Paweł ma jeszcze jedną pasję – mężczyzn. Choć prowadzi dosyć swobodny tryb życia, tak naprawdę szuka swojego jednego jedynego. Kłopot w tym, że szuka zbyt energicznie, a przez to pakuje się w kłopoty.

Małgorzata – Ilona Chojnowska/ Katarzyna Glinka/ Marta Żmuda Trzebiatowska

Druga najważniejsza osoba w życiu Anny, jej córka. Małgosia jest wszystkim, co w życiu Anny najważniejsze – celem, sensem i centrum istnienia. Przytłoczona zachłanną, zaborczą miłością matki dziewczyna oddala się od niej nieuchronnie, odcina i zaczyna znikać – w przenośni i dosłownie.